FBLA Sweeps State

From+left+to+right%3A+Ashton+Reneau%2C+Will+Cutchin%2C+Annalea+Zhao%2C+James+Zheng%2C+Jessica+Yang%2C+and+Anjana+Pedi
Back to Article
Back to Article

FBLA Sweeps State

From left to right: Ashton Reneau, Will Cutchin, Annalea Zhao, James Zheng, Jessica Yang, and Anjana Pedi

From left to right: Ashton Reneau, Will Cutchin, Annalea Zhao, James Zheng, Jessica Yang, and Anjana Pedi

From left to right: Ashton Reneau, Will Cutchin, Annalea Zhao, James Zheng, Jessica Yang, and Anjana Pedi

From left to right: Ashton Reneau, Will Cutchin, Annalea Zhao, James Zheng, Jessica Yang, and Anjana Pedi

Karen Manley, Karen Manley

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






On April 18-20, Fossil Ridge High School’s Future Business Leaders of America competed in the FBLA State competition in Vail, Colorado.  FBLA is a club designed to shape the up and coming students in the business realm, whether it be through public speaking or healthcare or insurance. For more information about how FBLA works, click here.

The team won several Chapter Awards:

Largest Chapter in District #1 (out of 23 schools)
Most Money Raised for March of Dimes – $1,004 (out of 275 schools in Colorado)
Peak V Chapter Recognition Award (highest award a chapter can earn)
Outstanding Chapter (to be recognized at the national level this summer)
Local Chapter Annual Business Report (2nd place)

Here are the students who qualified for FBLA Nationals, which will be held June 27 – July 2 in Baltimore:

1 Lexi Nylund
BAA America Award (highest individual recognition award given – only 2 earned in Colorado this year)
2 Carolynne Camp
CSA Achievement Award (highest community service award at nationals for volunteering over 500 hours)
3 Emily Brey
CSA Achievement Award (highest community service award at nationals for volunteering over 500 hours)
4 Tristan Bates
CSA Achievement Award (community service award at nationals for volunteering over 200 hours)
5 Will Cutchin 4
Banking & Financial Systems Team
6 Jessica Yang 4
Banking & Financial Systems Team
7 Stevie Jo Davis 3
Business Communication
8 XinXin Liu 3
Computer Applications
9 Jeannie Zhang 3 Economics
10 Isha Sahasrabudhe 3
Emerging Business Issues Team
11 Rujuta Idate 3
Emerging Business Issues Team
12 James Zheng 3
Health Care Administration
13 Natalie Liao 2
Health Care Administration
14 Reece Wilson 3
Insurance & Risk Management
15 Dane Harnisch 3
Introduction to Business
16 Ryan Zhang 1
Introduction to Business
17 Audric Wang 3
Introduction to Information Technology
18 Josh Thornton 2
Local Chapter Annual Business Report (chapter event)
19 Parker Lane 2
Local Chapter Annual Business Report (chapter event)
20 Josh Thornton 3
Organizational Leadership
21 Alexandre Shappell 1
Public Speaking
22 Annalea Zhao 1
Social Media Presentation Team
23 Ashton Reneau 1
Social Media Presentation Team
Honorable Mention EmmaKate Raisley 8
Business Calculations
Honorable Mention Angel Nylund 7 Client Service
Honorable Mention Anjana Peddi 10
Entrepreneurship